Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
08
LA 92

LA 92

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
17
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Edit this entry  
13
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Duel

Duel

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★
Edit this entry  
07
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Django

Django

1966
×
★★★½
Edit this entry  
05
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
Read the review Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry