• The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★

    It’s a strange beast, attempting to create something fresh and new delivers a film that feels nothing like a Matrix movie and in doing so will alienate the fan base but may also bring in new fans. The signature “green” look is totally absent as are the physics defying set pieces. I’m not sure if I like or dislike Matrix Resurrections and shockingly it might be a worse film than Revolutions and Reloaded.

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★

    I am a massive 007 fan and it pains me to say this film is a huge disappointment. Wasted villains, convoluted plot, and about 30mins too long. 

    As would be expected every action sequence is exciting and beautifully shot, the best of these is probably the 30min pre-credits opener, closely followed by the Cuban set piece with the criminally underused Ana de Armas. 

    Sadly, they cannot save the whole. Blofeld (Christoph Waltz) is wasted (yet again), Rami Malek’s Saffin, while…

  • Eternals

    Eternals

    ★★½

    The diversity in this cast is amazing and long overdue. Everyone is likely to have a favourite by the end (mine is Gilgamesh) and some huge steps have been taken towards the arc of phase 4 however, the film as a whole is average at best. Richard Madden and Kit Harrington continue to be two of the most beige and boring actors working today. Although the latter has a mysterious future planned ahead in the MCU. Other cast members fare better, Gemma Chan, Salma and Angelina among them. Watch it only so you don’t miss part of the phase 4 setup.

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    The first part of a sci-if masterpiece. Dripping with lore and backstory, Dune is not a film that everyone will enjoy. A vast improvement over David Lynch’s flawed 1984 attempt. Denis Villeneuve has the luxury of future films to complete the story. I am here for this. The spice must flow.

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★

    The 1992 original was never a stock standard horror, it’s one of the few films that actually gave me the creeps. Candyman 2021 is an outstanding follow up and creeped me out all over again. A rewatch of the first film is a must. 
    SAY HIS NAME…


    (Bonus points for best use of Destiny’s Child “Say My Name” in the trailer)

  • Pig

    Pig

    ★★★★★

    It’s all too easy to forget just how good an actor Nic Cage is. This is certainly not the film I thought it was going to be. Heartbreaking.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★½

    Lands somewhere between sequel and reboot and does so brilliantly. Fully embraces the absolute absurdness of comicbooks and had me laughing my ass off the entire time. Ultra violent, ultra sweary and totally fucking awesome. The Snyderverse lives.

  • F9

    F9

    ★★½

    Sadly for Vin this 9th entry is no where near as fun as Hobbs & Shaw or even Fate of the Furious for that matter.

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise

    ★★★★

    Pirates of the Caribbean mixed with Indiana Jones and a dash of National Treasure. The Rock continues his world domination, with Emily Blunt also proving she can turn her hand to any genre. Heaps of fun and appears to put the nail in the coffin of the Pirates franchise as I imagine there will be many more of these to come.

  • Spiral: From the Book of Saw

    Spiral: From the Book of Saw

    ½

    Abyssmal writing, acting, and direction. Chris Rock is not a dramatic actor. The gravitas of the first few films is gone and we are left with this mess.

  • Loki

    Loki

    ★★★★½

    MARVEL finally delivers after 3 attempts (WandaVision was meh, Falcon & Winter Soldier was better) Loki ends with ramifications rippling across the MCU. This is the series i wanted.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★

    Hmm…I wanted to absolutely love this and maybe thats the problem. It’s entertaining, funny, and has a couple of great set pieces but ultimately (and maybe this was the filmmakers intent all along) Black Widow feels like an MCU phase 1 movie.
    (Just to clarify, this is set right after Captain America: Civil War, which lands it right in phase 3, although it technically is the first film in phase 4 and as mentioned above should have been, and has…