Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★
Edit this entry  
22
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Eli

Eli

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Be Loved in House

Be Loved in House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Holding the Man

Holding the Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Beyto

Beyto

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
No Escape Room

No Escape Room

2018
×
★½
Edit this entry  
11
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★★
Edit this entry