Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry