• The Pianist

    The Pianist

    ★★★★½

    86/100

    As you walk through a desolate town, you see bodies laying around. A hole in their head, and blood in your heart. You keep walking, surely this can't be the worst thing you've experienced? You've seen a old disabled man being tossed off a balcony, with no hesitation and emotion displayed. Or is it? Your family was taken from you, people you loved died, and still, your walking. You're just a pianist, you play the piano. That's all you…

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★½

    29//100

    Wasn't a fan of it, would have been much better if Enola Holmes was a kingpin and cooked meth. Just imagine her doing the "say my name" scene from Breaking Bad.
    Man: Who the hell are you..?
    Enola Holmes: You know very well who i am...
    Man: What? I have no clue who you are
    Enola Holmes: Yes you do.
    Man: What?!
    Enola Holmes: I'm the cook..I am the lady who killed Sherlock Holmes. Now, say my name...
    Man: ...Enola Holmes...
    Enola Holmes: You're goddamn right!

    youtu.be/5eZOOEkrf6Q

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★★

    92/100

    If Once Upon A Time in Hollywood is a loveletter to 60s hollywood, Django Unchained is a love letter to the ol' western genre. A genre that has died out, but somehow still managing to be recycled into the new western genre today. One of them being Django Unchained. Its Quentin Tarantino's loveletter to all those great westerns and mostly spaghetti westerns he watched growing up. It manages to be a over the top and funny movie, while showcasing…

  • Roma

    Roma

    ★★★★★

    91/100

    Alfonso Cuaron's filmography is like a blistering light, a light that is hope for the future of cinema. With each new picture, the light grows, and impact comes. Hes a director that can do both big budget movies like Prizoner of Azkaban, and small movies like Y tu Mamá También. With his directing style being different and unique. In Children of Men and Gravity, he controlled the camera and manipulated each scene to go excatly where he wanted it…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    100/100

    Best movie to bong with

  • JFK

    JFK

    ★★★★★

    97/100

    Oliver Stone's JFK takes a look at the murder of John F. Kennedy and the emotions surrounding it. We don't know who killed the president, its a dark mystery with no clear answer. Oliver Stone is basically a true american director. He makes movies about america and its events. Platoon, JFK and Born on the 4th of July show that. JFK is in my opinion, the best out of them all. A movie that shines in its editing. Smooth…

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★★

    100/100

    The Thing is John Carpenter's masterpiece. A horror classic with great attention to detail and a master in entertaining. By the end of it, you consume it and want to watch it again. It succeeds on every level of both filmmaking and entertaining. It has great performances from the likes of Kurt Russel, to the damn dog. Seriously, that dog is great. But making good and nuanced characters isn't Carpenter's thing. Some of them feel a bit bleak. But…

  • American History X

    American History X

    ★★★★★

    93/100

    I watched American History X at 12 years old. A movie that felt so real and disgusting to me. The scene that frightened me from the movie the most was the curb stomp scene. The first time i watched it, i closed my eyes. I couldn't bring myself to watch it. It felt too real, and realistic violence can be pretty disturbing. The second time i watched it was at 13 years old. I was ready for the scene.…

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    91/100

    Wolf of Wall Street is one of the most enjoyable movies i have ever watched. The exciting story, to the amazing acting and pacing, Scorsese can do anything. It has alot of things common with Goodfellas, one of them is the "rise and fall" story of a man who gains it all, and then takes a big fall off the mountain. Leonardo Dicaprio does an amazing job playing the scumbag Jordan Belfort. Jonah Hill gives a good performance as…

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★★

    95/100

    Little Miss Sunshine is a funny, heartwarming, and charming film. I love Indie movies like this, and this is definitely one of the best. Its a hilarious and genuine comedy. I got lots of laughs, and lots of joy. This movie does play with your emotions, it can be hilarious, touching, and sad at times. Great performances, especially Steve Carell and Paul Dano. Loved them in this. The writing is fantastic, and the characters are well written. Definitely need more movies like this.

  • Seven Samurai

    Seven Samurai

    ★★★★★

    100/100

    Akira Kurosawa's Seven Samurai is often referred to as "his masterpiece",  and it has good reason to be so. Its a piece of art that is great in every aspect of filmmaking. It has a great script that lets the film be both entertaining and artistic. The plot is very intriguing, and it perfectly executes the idea behind the film. It has masterful direction, with every image being beautiful. The cinematography is amazing and the acting is outstanding. Its…

  • Ran

    Ran

    ★★★★★

    100/100

    Akira Kurosawa's Ran is a perfect work of art that beautifully uses color to represent everything its worth. Its story, is of course the main point. It drives it forward, with its astounding photography and the showcase of how beautiful film can be. How artistic and creative it can be with its equipment. This is truly one of the most beautiful films i have ever seen.