Sort by

Ronit has logged 754 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Hedgehog

Hedgehog

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Push

Push

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Stardust

Stardust

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rush

Rush

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Others

The Others

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Youth Without Youth

Youth Without Youth

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Colette

Colette

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
2036 Origin Unknown

2036 Origin Unknown

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Read the review Edit this entry  
23
The Martian

The Martian

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Jacket

The Jacket

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Land of Women

In the Land of Women

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Hereafter

Hereafter

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Hologram for the King

A Hologram for the King

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hector and the Search for Happiness

Hector and the Search for Happiness

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Heaven

Heaven

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gift

The Gift

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jackie

Jackie

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
They Remain

They Remain

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Kids

Kids

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
All Flowers in Time

All Flowers in Time

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Go

Go

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bigfoot

Bigfoot

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Frequently Asked Questions About Time Travel

Frequently Asked Questions About Time Travel

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
½
Read the review Edit this entry