tomcivis has logged 114 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Earth

Earth

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
RBG

RBG

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Your Turn

Your Turn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Serpico

Serpico

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Trial

The Trial

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
El Bulli: Cooking in Progress

El Bulli: Cooking in Progress

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Goat

The Goat

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Platform

The Platform

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Halo: Nightfall

Halo: Nightfall

2014
×
★★
Edit this entry  
31
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stalker

Stalker

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Square

The Square

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Passengers

Passengers

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry