Tony has logged 47 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil's Eye

The Devil's Eye

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Magician

The Magician

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shame

Shame

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Scar

The Scar

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Silence

The Silence

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Waiting Women

Waiting Women

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dreams

Dreams

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
How a Mosquito Operates

How a Mosquito Operates

1912
×
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
To Joy

To Joy

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rite

The Rite

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
'Til Madness Do Us Part

'Til Madness Do Us Part

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Attack on a China Mission

Attack on a China Mission

1900
×
Read the review Edit this entry  
09
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dizziness

Dizziness

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
Patron

Patron

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Super Mario Movie

Super Mario Movie

2005
×
Read the review Edit this entry  
04
Murder!

Murder!

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
03
Manufractur

Manufractur

1985
×
Read the review Edit this entry  
02
The Arrival

The Arrival

1999
×
Read the review Edit this entry  
02
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Slice

Slice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry