Joachim has logged 46 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Get the Gringo

Get the Gringo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Hunt

Death Hunt

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Magic Sword

The Magic Sword

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grim

Grim

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Gantz:O

Gantz:O

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Retroactive

Retroactive

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Daigoro vs. Goliath

Daigoro vs. Goliath

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Alpha Incident

The Alpha Incident

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Rat in the Darkness

A Rat in the Darkness

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Observance

Observance

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blutgeil

Blutgeil

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Masacre en el Río Tula

Masacre en el Río Tula

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Throne of Hell

The Throne of Hell

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shriek of Terror

Shriek of Terror

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shadows of Blood

Shadows of Blood

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
12
White Ghost

White Ghost

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Disco rojo

Disco rojo

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Girl with All the Gifts

The Girl with All the Gifts

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Magic Serpent

The Magic Serpent

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gortswill: The Curse

Gortswill: The Curse

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night of horror

Night of horror

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Church

The Church

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mad Foxes

Mad Foxes

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghoul

Ghoul

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Monster Hunter

Monster Hunter

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Antropophagus

Antropophagus

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Giallo in Venice

Giallo in Venice

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Julia's Eyes

Julia's Eyes

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Strangeness

The Strangeness

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Rig

The Rig

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Galaxy of Terror

Galaxy of Terror

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Masks

Masks

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Murder Weapon

Murder Weapon

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Seeding of a Ghost

Seeding of a Ghost

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scalps

Scalps

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Iguana with the Tongue of Fire

The Iguana with the Tongue of Fire

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Creatures from the Abyss

Creatures from the Abyss

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry