• Zazie dans le Métro

    ★★★★

  • The Little Shop of Horrors

    ★★★★

  • Two Men in Manhattan

    ★★½

  • Black Orpheus

    ★★★★

  • The Lovers of Montparnasse

    ★★★★

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★½

  • Night of the Demon

    ★★★½

  • A Sun-Tribe Myth from the Bakumatsu Era

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★

  • Our Town

    ★★★

  • The Swindlers

    ★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • The Seven Year Itch

    ★★★

  • La Strada

    ★★★★

  • Love in the City

    ★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • The Devil's Money

    ★★

  • I Vitelloni

    ★★★★½

  • When You Read This Letter

    ★★★

  • Fear and Desire

    ★★★

  • The White Sheik

    ★★★★

  • Awaara

    ★★★★

  • Susana: The Devil & the Flesh

    ★★★

  • The Tales of Hoffmann

    ★★★★

  • Variety Lights

    ★★★½

  • Stars in My Crown

    ★★★½

  • Orpheus

    ★★★★½

  • The Silence of the Sea

    ★★★★

  • The Small Back Room

    ★★★★

  • The Boy with Green Hair

    ★★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★

  • A Night in Casablanca

    ★★★★

  • Destination Tokyo

    ★★★½

  • The Leopard Man

    ★★★½

  • Hangmen Also Die!

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Quadrille

    ★★★★

  • Our Daily Bread

    ★★★★

  • Design for Living

    ★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★

  • Animal Crackers

    ★★★★½

  • The Adventures of Prince Achmed

    ★★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • Within Our Gates

    ★★★½

  • The Great Train Robbery

    ★★★½

  • The Expert

    ★★★½