Teresa has logged 268 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★
Edit this entry  
20
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Enemy

Enemy

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happy

Happy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Live and let Live

Live and let Live

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
31
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
4th Man Out

4th Man Out

2015
×
★½
Edit this entry  
29
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Edit this entry  
22
Those People

Those People

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Girl at My Door

A Girl at My Door

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Departure

Departure

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
About Elly

About Elly

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Excalibur

Excalibur

1981
×
★½
Edit this entry  
24
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry