teshigaha4 has logged 100 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
C'est la vie!

C'est la vie!

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Grand Tour Presents: A Massive Hunt

The Grand Tour Presents: A Massive Hunt

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Affair

The Affair

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lumière and Company

Lumière and Company

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Suspended Step of the Stork

The Suspended Step of the Stork

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fire in Castilla (Tactilvision from the Moor of the Fright)

Fire in Castilla (Tactilvision from the Moor of the Fright)

1961
×
Read the review Edit this entry  
28
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Solitude

Solitude

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
Edit this entry  
11
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★
Edit this entry  
07
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Gendarme and the Gendarmettes

The Gendarme and the Gendarmettes

1982
×
★★★
Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Gendarme and the Creatures from Outer Space

The Gendarme and the Creatures from Outer Space

1979
×
★★½
Edit this entry  
27
The Gendarme Takes Off

The Gendarme Takes Off

1970
×
★★★
Edit this entry  
24
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Gendarme Gets Married

The Gendarme Gets Married

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
03
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
03
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Le Gendarme de Saint-Tropez

Le Gendarme de Saint-Tropez

1964
×
★★★
Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
★★½
Edit this entry  
24
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★
Edit this entry  
22
La ricotta

La ricotta

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Uncle Vanya

Uncle Vanya

1970
×
★★★★
Edit this entry  
15
Don Camillo: Monsignor

Don Camillo: Monsignor

1961
×
★★★½
Edit this entry  
14
Don Camillo's Last Round

Don Camillo's Last Round

1955
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dead Man's Letters

Dead Man's Letters

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Return of Don Camillo

The Return of Don Camillo

1953
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Body in the Woods

A Body in the Woods

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry