• Kill Bill: Vol. 2

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

  • Oldboy

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

  • Zatoichi

    ★★½

  • Die Another Day

    ★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Rush Hour 2

    ★★★½

  • Spirited Away

    ★★★★½

  • Brother

    ★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★

  • The Truman Show

    ★★★½

  • Eternity and a Day

    ★★★★

  • The Boxer

    ★★★★

  • Good Will Hunting

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Donnie Brasco

  • A Body in the Woods

    ★★★★½

  • GoldenEye

  • Neon Genesis Evangelion

  • Shanghai Triad

    ★★★½

  • Lumière and Company

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Pom Poko

    ★★★★½

  • Three Colors: Red

    ★★★★★

  • The Legend of Drunken Master

  • Three Colors: White

    ★★★½

  • Sonatine

    ★★★★½

  • The Visitors

    ★★★

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • The Last of the Mohicans

  • Porco Rosso

    ★★★★★

  • Hard Boiled

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Raise the Red Lantern

    ★★★★

  • The Suspended Step of the Stork

    ★★★★½

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★½

  • Solitude

    ★★★½

  • Close to Eden

    ★★★★½

  • The Godfather: Part III

  • Boiling Point

    ★★★★½

  • GoodFellas

  • Bullet in the Head

    ★★★★½

  • Family Business

  • Violent Cop

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★½

  • The Killer

    ★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • On the Silver Globe

    ★★★½

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • The Last Emperor

  • Full Metal Jacket

  • The Untouchables

  • Babette's Feast

    ★★★★★

  • Dead Man's Letters

    ★★★★½

  • Armour of God

  • A Better Tomorrow

    ★★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • The Sacrifice

    ★★★★★

  • A Room with a View

  • Come and See

    ★★★★★

  • Ran

    ★★★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★½

  • Brazil

    ★★★★

  • Taipei Story

    ★★★★½

  • Antonio Gaudí

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★