• Antonio Gaudí

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★★

  • Scarface

  • I Lived, But...

  • Octopussy

  • Merry Christmas, Mr. Lawrence

    ★★★★

  • Nostalgia

    ★★★★★

  • The Gendarme and the Gendarmettes

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Fitzcarraldo

    ★★★★★

  • Larisa

  • The Empire Strikes Back

  • Numax Presenta

    ★★★½

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★½

  • Stalker

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

  • The Gendarme and the Creatures from Outer Space

    ★★½

  • Nosferatu the Vampyre

    ★★★★½

  • The Bodyguard

    ★★½

  • The Devil, Probably

    ★★★★★

  • The Ascent

    ★★★★★

  • Harlan County U.S.A.

    ★★★★★

  • 1900

  • Taxi Driver

  • Mirror

    ★★★★★

  • Pastoral: To Die in the Country

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

  • The Man with the Golden Gun

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • A Pain in the Ass

    ★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

  • Sleuth

    ★★★★½

  • The Way of the Dragon

  • Money Money Money

    ★★½

  • Fist of Fury

  • Solaris

    ★★★★★

  • The Godfather

  • Confessions Among Actresses

    ★★★★½

  • The Gendarme Takes Off

    ★★★

  • The Conformist

    ★★★★★

  • Uncle Vanya

    ★★★★

  • Heroic Purgatory

    ★★★★½

  • Catalan Poets

  • Pirosmani

    ★★★★

  • The Color of Pomegranates

  • True Grit

  • Eros + Massacre

    ★★★★★

  • Z

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Faces

    ★★★★

  • The Gendarme Gets Married

    ★★★½

  • Signs of Life

  • 2001: A Space Odyssey

  • Hour of the Wolf

    ★★★★★

  • Death by Hanging

    ★★★★

  • Affair in the Snow

    ★★★★½

  • PlayTime

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★

  • You Only Live Twice

  • Belle de Jour

    ★★★★

  • The Affair

    ★★★★

  • Daisies

    ★★★½

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • Le Deuxième Souffle

  • Persona

    ★★★★★

  • The Battle of Algiers

  • Woman of the Lake

    ★★★★★

  • The Face of Another

    ★★★★★

  • Au Hasard Balthazar

    ★★★★★

  • Tokyo Drifter

    ★★★★

  • War and Peace

    ★★★★