Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★
Edit this entry  
14
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★½
Edit this entry  
26
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★
Edit this entry  
26
The Toolbox Murders

The Toolbox Murders

1978
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★
Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★
Edit this entry  
23
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Edit this entry  
23
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
½
Edit this entry  
23
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★½
Edit this entry  
22
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
Edit this entry  
20
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★½
Edit this entry  
20
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
½
Edit this entry  
20
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★
Edit this entry  
18
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Edit this entry  
18
Dead End

Dead End

2003
×
★★
Edit this entry  
18
Space Buddies

Space Buddies

2009
×
½
Edit this entry  
17
Enemies Closer

Enemies Closer

2013
×
★★★
Edit this entry  
17
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★
Edit this entry  
16
U.F.O.

U.F.O.

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
Alien Abduction

Alien Abduction

2014
×
★★
Edit this entry  
15
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★½
Edit this entry  
15
Hellraiser: Revelations

Hellraiser: Revelations

2011
×
Read the review Edit this entry  
14
Hellraiser: Hellworld

Hellraiser: Hellworld

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Hellraiser: Deader

Hellraiser: Deader

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Hellraiser: Hellseeker

Hellraiser: Hellseeker

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
Hellraiser: Inferno

Hellraiser: Inferno

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Cat and the Canary

The Cat and the Canary

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Air Bud: Golden Receiver

Air Bud: Golden Receiver

1998
×
Read the review Edit this entry  
06
A Throw of Dice

A Throw of Dice

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
West of Zanzibar

West of Zanzibar

1928
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Square

The Square

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Lumumba: Death of a Prophet

Lumumba: Death of a Prophet

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sadie Thompson

Sadie Thompson

1928
×
★★★½
Edit this entry  
13
Attack of the Crab Monsters

Attack of the Crab Monsters

1957
×
★★★
Edit this entry  
12
Cutie and the Boxer

Cutie and the Boxer

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
So Is This

So Is This

1982
×
★★★½
Edit this entry  
08
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Big Trail

The Big Trail

1930
×
★★★½
Edit this entry