Thaddeus has logged 301 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Belly of the Beast

Belly of the Beast

2003
×
★★½
Edit this entry  
19
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★
Edit this entry  
19
Against the Dark

Against the Dark

2009
×
½
Edit this entry  
17
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Commando

Commando

1985
×
★★★
Edit this entry  
17
The Mothering Heart

The Mothering Heart

1913
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hawks and Sparrows

Hawks and Sparrows

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
It! The Terror from Beyond Space

It! The Terror from Beyond Space

1958
×
★★½
Edit this entry  
15
Whisky Galore!

Whisky Galore!

1949
×
★★★
Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Deewaar

Deewaar

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spooky Buddies

Spooky Buddies

2011
×
½
Edit this entry  
10
Air Buddies

Air Buddies

2006
×
½
Edit this entry  
10
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tactical Force

Tactical Force

2011
×
★½
Edit this entry  
09
The Ghost Cat of Otama Pond

The Ghost Cat of Otama Pond

1960
×
★★
Edit this entry  
09
The Ghost of Yotsuya

The Ghost of Yotsuya

1959
×
★★★
Edit this entry  
08
Twenty Cigarettes

Twenty Cigarettes

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Air Bud: Spikes Back

Air Bud: Spikes Back

2003
×
½
Edit this entry  
08
small roads

small roads

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Ear

The Ear

1970
×
★★★½
Edit this entry  
07
Law and Order

Law and Order

1969
×
★★★½
Edit this entry  
07
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The River

The River

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Air Bud: Seventh Inning Fetch

Air Bud: Seventh Inning Fetch

2002
×
Edit this entry  
06
Air Bud: World Pup

Air Bud: World Pup

2000
×
Read the review Edit this entry  
06
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Stranger

The Stranger

2010
×
½
Edit this entry  
03
Freelancers

Freelancers

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
Edit this entry  
30
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tristana

Tristana

1970
×
★★★½
Edit this entry  
29
Setup

Setup

2011
×
★★
Edit this entry  
28
Les Vampires

Les Vampires

1915
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Keyhole

Keyhole

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bernie

Bernie

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Lockout

Lockout

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry