Thaddeus has logged 43 entries for films during June 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★½
Edit this entry  
30
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
S.W.A.T.

S.W.A.T.

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Edit this entry  
25
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★½
Edit this entry  
24
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
23
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Tim and Eric's Billion Dollar Movie

Tim and Eric's Billion Dollar Movie

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ariel

Ariel

1988
×
★★★
Edit this entry  
20
Waterworld

Waterworld

1995
×
½
Edit this entry  
20
King of New York

King of New York

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Samsara

Samsara

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Keep the Lights On

Keep the Lights On

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Edit this entry  
17
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Easy Money

Easy Money

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★½
Edit this entry  
15
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Teddy Bear

Teddy Bear

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★★
Edit this entry  
10
The Mad Monster

The Mad Monster

1942
×
½
Edit this entry  
10
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★★★
Edit this entry  
08
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Le Million

Le Million

1931
×
★★★★
Edit this entry  
05
xXx

xXx

2002
×
Edit this entry  
05
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★
Edit this entry  
03
Marley

Marley

2012
×
★★½
Edit this entry  
03
Awaara

Awaara

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Edit this entry  
01
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
Godzilla

Godzilla

1998
×
Read the review Edit this entry