• Super

    ★★

  • Incendies

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Where the Wild Things Are

    ★★★½

  • Mother

    ★★★½

  • Tropic Thunder

    ½

  • The Bucket List

    ★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Atonement

    ★★★

  • Children of Men

    ★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★

  • Volver

    ★★★½

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★½

  • Chicken Little

    ★★

  • The 40 Year Old Virgin

    ★★★

  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

    ½

  • Mean Girls

    ★★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

  • Peter Pan

    ★★★★★

  • Elephant

    ★★★½

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

  • City of God

    ★★★★

  • All About Lily Chou-Chou

    ★★★

  • Pulse

    ★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★★½

  • All About My Mother

    ★★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Welcome to the Dollhouse

    ★★★★

  • La Haine

    ★★★★

  • Léon: The Professional

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Chungking Express

    ★★★

  • Life Is Sweet

    ★★★½

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • They Live

    ★★★

  • Vampire's Kiss

    ★★★

  • Salsa

  • The Princess Bride

    ★★★

  • The Green Ray

    ★★★★★

  • After Hours

    ★★★½

  • Come and See

    ★★★★½

  • Hour of the Star

    ★★★½

  • The Official Story

    ★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • Streets of Fire

    ★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★★

  • Possession

    ★★★★½

  • The Aviator's Wife

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★½

  • Mad Max

    ★★½

  • House

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★½

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★

  • The Long Goodbye

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • What's Up, Doc?

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★★

  • Winter Light

    ★★★★

  • The Trial

    ★★★★

  • Nights of Cabiria

    ★★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★