Thanapat has logged 231 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happy Old Year

Happy Old Year

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Heartbeats

Heartbeats

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Grass

Grass

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Take Care of Your Scarf, Tatiana

Take Care of Your Scarf, Tatiana

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cave

The Cave

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midway

Midway

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Daughter of the Nile

Daughter of the Nile

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry