Thanapat has logged 108 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Babe

Babe

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry