• Platoon

    ★★★★½

  • Shadows in Paradise

    ★★★★

  • Henry: Portrait of a Serial Killer

    ★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★

  • A Better Tomorrow

    ★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★

  • Short Circuit

    ★★★

  • Dust in the Wind

    ★★★★

  • Terrorizers

    ★★★½

  • Angel's Egg

    ★★★★

  • Police Story

    ★★★★

  • Tampopo

    ★★★★★

  • The Time to Live and the Time to Die

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    ★★★

  • The Goonies

    ★★★★½

  • Ran

    ★★★★★

  • Mishima: A Life in Four Chapters

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • Taipei Story

    ★★★★½

  • 2010

    ★★★½

  • A Summer at Grandpa's

    ★★★★

  • The Killing Fields

    ★★★★

  • The Terminator

    ★★★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★½

  • Project A

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Christine

    ★★★

  • The Right Stuff

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Merry Christmas, Mr. Lawrence

    ★★★★

  • That Day, on the Beach

    ★★★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • Gandhi

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Burden of Dreams

    ★★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • Koyaanisqatsi

    ★★★★★

  • Fitzcarraldo

    ★★★★½

  • Gauche the Cellist

    ★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★½

  • My Dinner with Andre

    ★★★★★

  • Das Boot

    ★★★★½

  • Blow Out

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Escape from New York

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Kagemusha

    ★★★★½

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Mad Max

    ★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★½

  • La Soufrière

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Network

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Conversation

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★