Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

Royal Space Force - The Wings Of Honneamise

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mission

The Mission

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry