josh rosenthal has logged 346 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Secret Garden

The Secret Garden

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Songbird

Songbird

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
His House

His House

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nest

The Nest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Edit this entry  
11
The Turning

The Turning

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Come Play

Come Play

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
White Lie

White Lie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pink Skies Ahead

Pink Skies Ahead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry