Sort by

The Great Owl has logged 321 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Slayer

The Slayer

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cut and Run

Cut and Run

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Gothic

American Gothic

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Disconnected

Disconnected

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pick-up

Pick-up

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Anatomy of a Psycho

Anatomy of a Psycho

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Violent Years

The Violent Years

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rats: Night of Terror

Rats: Night of Terror

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Zombies

Night of the Zombies

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doc Hollywood

Doc Hollywood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deathdream

Deathdream

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gidget

Gidget

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Warlock Moon

Warlock Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Simon, King of the Witches

Simon, King of the Witches

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Witchmaker

The Witchmaker

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mark of the Witch

Mark of the Witch

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Witchhammer

Witchhammer

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jungle

Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
There's Always Vanilla

There's Always Vanilla

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Being

The Being

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spawn of the Slithis

Spawn of the Slithis

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dark Age

Dark Age

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rogue

Rogue

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Killing Ground

Killing Ground

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry