the_narrator has logged 293 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Faces of November

Faces of November

1964
×
★★★★
Edit this entry  
14
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Singles

Singles

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Munich

Munich

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Wide Awake

Wide Awake

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Loving

Loving

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Son of Rambow

Son of Rambow

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sing

Sing

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Missing Person

The Missing Person

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dave Chappelle's Block Party

Dave Chappelle's Block Party

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Complete Unknown

Complete Unknown

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Grand Piano

Grand Piano

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Mala Noche

Mala Noche

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Clay Pigeons

Clay Pigeons

1998
×
★★½
Edit this entry