the_narrator has logged 27 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Clay Pigeons

Clay Pigeons

1998
×
★★½
Edit this entry  
30
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Two Escobars

The Two Escobars

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Last Party 2000

Last Party 2000

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fletch

Fletch

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hours

The Hours

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wasp

Wasp

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Edit this entry