Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Vigil

The Vigil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Valentine

Valentine

2001
×
Read the review Edit this entry  
12
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Editor

The Editor

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
07
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vacation

Vacation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fake Famous

Fake Famous

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waiting...

Waiting...

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hook

Hook

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pale Door

The Pale Door

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry