Thea has logged 51 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Free Guy

Free Guy

2021
×
Edit this entry  
28
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
★★½
Edit this entry  
19
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
18
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hush

Hush

2016
×
★½
Edit this entry  
14
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
01
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Airplane!

Airplane!

1980
×
Edit this entry  
31
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
Edit this entry  
12
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
04
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
04
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry