Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Septem

Septem

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Following

Following

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arizona

Arizona

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Noreen

Noreen

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry