Indolentguy has logged 79 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
27
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Edit this entry  
20
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
19
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Game

The Game

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Horns

Horns

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Chhalaang

Chhalaang

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Ludo

Ludo

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Edit this entry