Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dead

The Dead

1987
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Copshop

Copshop

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
The Souvenir Part II

The Souvenir Part II

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
Croupier

Croupier

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
My Voyage to Italy

My Voyage to Italy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Louie Bluie

Louie Bluie

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry