• Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

    First Venom, was not my thing, and I did not like most of the film except for Hardy’s performance. Venom: Let There Be Carnage is an improvement, but I still don’t think this character is my type of character. The best thing I can say is that, it’s mad short, which is both an advantage & disadvantage, there’s more Eddie Brock & Venom dynamic, which is fun to watch, and I really hope that Robert Richardson, the cinematographer of this film who has worked with Tarantino, Scorsese, & Oliver Stone got a good paycheck out of this. Otherwise, it’s fine. Good mid credit scene, tho.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

    NYFF #8 

    Well, New York film festival has finally closed for me. I’m very happy that this would be last thing I watched at the festival. A gorgeously made film that feels influenced by the works of German Expressionism. Acting is great all around. Wish I had more to say, but that’s it. Recommend!

  • Lamb

    Lamb

    ★★★½

    Besides great cinematography, good performances all around, and a great foreboding atmosphere in the first half, it’s not the film I was particularly hoping it would’ve been. Wish that this film was more horrific/disturbing, and that it went in a much crazier place. Otherwise, I’m glad to see Noomi Rapace in something that is using her to full advantage.

  • Petite Maman

    Petite Maman

    ★★★½

    NYFF #7

    The last 10-15 minutes of this film will be something that I will forever hold to my heart. I want to shout out my friend, for giving me a free ticket to see this with him. I absolutely loved Portrait of A Lady on Fire, and I was going to follow whatever Céline was going to do next. This film is feels indebted to the works of Miyazaki, specifically My Neighbor Tortoro. The film is very light on story…

  • Memoria

    Memoria

    ★★★★

    NYFF #6

    Of all the films I’ve seen in NYFF, this is the one that I thought about the most. I want to start saying that although I’m aware of Apichatpong Weerasethakul, I have never seen his prior works. What is clear about this film is that, he films are slow pacing, sparing in dialogue and/or information, and have a dreamlike quality that is alluring. I want to give two very specific aspects that I want to shout out, the…

  • Passing

    Passing

    ★★★½

    NYFF #5

    Rebecca Hall’s debut Passing, is a strong debut with great performances all around. The decision to make this film black & white, and 4:3 aspect ratio help emphasis the themes that Rebecca Hall is getting across in this film. Tessa Thompson and Ruth Negga are giving such bravura performances. I’ll be honest this film worked for me by the end. I think the struggles that Tessa Thompson’s character has really hits it strides by the end. She is jealous,…

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★

    NYFF #4

    Although it’s three hours long, and on paper (both figuratively and literally) seem like a story that can be much shorter, I wouldn’t remove any scene from the film. Drive My Car is a film about grief, the acceptance to move on from the people we lost. What I appreciate is that the complex emotions that the characters have about the people who have passed away in their lives. They clearly missed the people who are gone, but…

  • Barry Lyndon

    Barry Lyndon

    ★★★★★

    Barry Lyndon IS one of the best films ever made. For the last 5 years, I always wanted to watch this film in a theater projected in 35mm. That wish was finally fulfilled. While watching this film on any video release would look gorgeous, watching this film in a theater was truly a profound experience for me. The screen was huge, the locales look gorgeous, the sound was blaring in all the best ways, it was everything I’ve wanted it…

  • The Souvenir Part II

    The Souvenir Part II

    ★★★★★

    NYFF #3

    This was third film I saw on Sunday, and I can say, this could possibly be my favorite film of 2021. The last shot of the film is so incredible that I legit wanted to scream my lungs out for how amazing it was. While it certainly picks up where the last one ends, this film is a different beast that I found this film to be better than the first one. It’s much more meta than the…

  • Benedetta

    Benedetta

    ★★★★

    NYFF #2

    Without a doubt, this was to me, the film I was most anticipated to see the most. And my anticipation of the film went even more high when there were Christian protesters telling people to not see this “awful demented” film about this real person. Without a doubt this film has the best theater going experience of the three films I saw on Sunday. That being said, it was the one that I thought about the most. Paul…

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★½

    NYFF #1

    God! It’s good to be back to NYFF, baby! Last year, I only went to one drive in screening that a friend of mine had an extra ticket. This year, I went to see three films in one day and will be going to more screenings as the festival continues. Anyway, here’s the first film I saw at NYFF, The Worst Person in the World

    In the Q&A for the film, it was revealed that the main actress…

  • The Empty Man

    The Empty Man

    ★★★½

    The first 20 minutes of the film are the absolute best, and create an atmosphere that most modern horror films can’t achieve. A beautiful (if a bit too digital) looking film, that keeps you intrigued til the very end of the film. James Badge Dale should be the lead of every horror film for the next 27 years.