TheCultureShocker has logged 663 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Yule Log

The Yule Log

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Photograph

Photograph

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Doors

The Doors

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Repression

Repression

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry