jacob ceris has logged 150 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gasman

Gasman

1998
×
Read the review Edit this entry  
28
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
8½

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brothers

Brothers

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Luce

Luce

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nuts in May

Nuts in May

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry