Brent has logged 81 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Aura

The Aura

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sea Inside

The Sea Inside

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Front Line

The Front Line

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
High Tension

High Tension

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Election 2

Election 2

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Danton

Danton

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry