TheKing0fComedy has logged 267 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The New World

The New World

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
23
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★
Edit this entry  
15
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hunger

Hunger

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
11
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Man Japan

Big Man Japan

2007
×
Read the review Edit this entry  
02
The Visitor

The Visitor

1979
×
½
Edit this entry  
30
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry