• The Hitcher

    The Hitcher

    ★★★½

    Hell yeah! Action and horror mixing beautifully, I don’t think the ending would hit so hard if we didn’t have the horror, which adds such a somberness to the whole film. Stinging Rutger Hauer performance, really amazing. Beautiful anamorphic photography by John Seale. 

    Really captures the mood of driving in the middle of nowhere, not having any familiarity to grab and everything being off.

  • His Girl Friday

    His Girl Friday

    ★★★½

    It really shows it’s brilliance not in the chaotic water-in-the-pond spells of dialogue, but in the rare quiet scenes. Because it shows that the covering of feelings with snap and sarcastic is being used as a weapon. Helen Mack comes in crying about all the lies stuffed for pulp in their article and they use the snap at her until she leaves. She slams the door and we cut. And we hold. We hear the quiet, and the guilt.

  • Day of the Dead

    Day of the Dead

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    One of the hardest to watch films I’ve seen, not because of the gore, but the thought that this was always under the facade of our society and the truth was only pushed to the top by it all crumbling down. Humans are animals, and Zombies are people, sometimes. There’s hope, sometimes. I’ll see you on the beach.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★½

    God, this makes me happy.

    Really, really special. Some of PTA’s most complex emotions drummed up here. Half-love and every ending and starting. PTA’s bright morning movie, with the sadness at the bottom of the pot, which only boils up occasionally, in the deepest and most beautiful ways. I love the breeziness, and all the characters treating the day as life, even though none of them are really the protagonist. We think it’s Gary but at some point we lose him,…

  • Dawn of the Dead

    Dawn of the Dead

    ★★★★½

    I have a really deep love for the zombie, and their inherent pessimism. The fact that that they’ll always have food until we’re all gone. And in the wait, they’ll ruin everything you know. What is life if the earth destroyed? When does living become just trying to live? 

    George A. Romero is the goddamn man.

  • The General

    The General

    ★★★★½

    Perfect movie magic. A triumphant roar over a quiet battlefield.

  • Stranger Than Paradise

    Stranger Than Paradise

    ★★★★★

    The ultimate everything is nothing artwork. There’s a very strong underlying sadness to it, which especially comes out when the score comes in. The hopeless mission to leave the world, and the black and white with it.

    “You know, it's funny... you come to someplace new, an'... and everything looks just the same.”

  • Death Dimension

    Death Dimension

    ★★★

    “Money talks and bullshit walks.”

  • Deep Red

    Deep Red

    ★★★★½

    My first Argento, and I could tell I have found an artist I love within the first fifteen seconds. I’ve never seen this, and that’s the feeling that makes me fall back in love with cinema, not when it reminds me of cinema, but when it doesn’t. Beyond giddy to experience his other dreams.

    I really miss effective silence in horror. Because silence is everything and nothing, same as darkness. That’s why sometimes the sound of silence is unbearable, it’s…

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★

    A big McDonalds’ dumpster of a movie.

  • Canine Patrol

    Canine Patrol

    ★★★½

    Genuinely disturbing.

  • Repo Man

    Repo Man

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    So much more than a 80s cult movie. By the end, they’ve separated themselves from the city, they’re above it. Floating neon. Maybe the ultimate L.A movie. 
    Let’s do some crimes.