thelistislife42 has logged 36 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry