Themythking has logged 359 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
Edit this entry  
29
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
RBG

RBG

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Taken

Taken

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
07
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
First Reformed

First Reformed

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
30
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Free Radicals: A History of Experimental Film

Free Radicals: A History of Experimental Film

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rainbow Dance

Rainbow Dance

1936
×
★★★½
Edit this entry  
29
Recreation

Recreation

1956
×
Read the review Edit this entry  
29
Diagonal Symphony

Diagonal Symphony

1924
×
Read the review Edit this entry  
29
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rhythm 21

Rhythm 21

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
N or NW

N or NW

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Choir Tour

Choir Tour

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Double King

Double King

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Presto

Presto

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kiwi!

Kiwi!

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Seventh Fire

The Seventh Fire

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Smoke That Travels

Smoke That Travels

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Work

The Work

2017
×
Read the review Edit this entry