TheNasophiliac has logged 30 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Age of Consent

Age of Consent

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Simba

Simba

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
Read prior review Edit this entry  
17
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
To Joy

To Joy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Horse

The Horse

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Several Friends

Several Friends

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
After

After

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Memento

Memento

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Unplanned

Unplanned

2019
×
Read the review Edit this entry