The Oscar Expert has logged 51 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Novice

The Novice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
7 Prisoners

7 Prisoners

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Three Floors

Three Floors

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Divide

The Divide

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mothering Sunday

Mothering Sunday

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lingui, The Sacred Bonds

Lingui, The Sacred Bonds

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jane by Charlotte

Jane by Charlotte

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Everything Went Fine

Everything Went Fine

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Music

Music

2021
×
★½
Edit this entry  
24
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
John and the Hole

John and the Hole

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Was a Simple Man

I Was a Simple Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry