yousra has logged 425 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Adore You

Adore You

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★½
Edit this entry  
24
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★½
Edit this entry  
24
Trouble with the Curve

Trouble with the Curve

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Edit this entry  
07
The Art of Getting By

The Art of Getting By

2011
×
★★
Edit this entry  
05
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
Edit this entry  
05
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★½
Edit this entry  
02
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Braveheart

Braveheart

1995
×
Read the review Edit this entry  
07
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Departed

The Departed

2006
×
Read prior review Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Annabelle

Annabelle

2014
×
Edit this entry  
29
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Café Society

Café Society

2016
×
★½
Edit this entry