Matt has logged 77 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shocking Dark

Shocking Dark

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Robot Carnival

Robot Carnival

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Kong Lives

King Kong Lives

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
King Kong

King Kong

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
King Kong Escapes

King Kong Escapes

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Son of Kong

The Son of Kong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
ZZ Top: That Little Ol' Band From Texas

ZZ Top: That Little Ol' Band From Texas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry