Matt has logged 49 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mortal Kombat: Annihilation

Mortal Kombat: Annihilation

1997
×
Read the review Edit this entry  
27
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Post

The Post

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Godzilla vs. SpaceGodzilla

Godzilla vs. SpaceGodzilla

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla vs. Mechagodzilla II

Godzilla vs. Mechagodzilla II

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla vs. Mothra

Godzilla vs. Mothra

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla vs. King Ghidorah

Godzilla vs. King Ghidorah

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Warlords of the 21st Century

Warlords of the 21st Century

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deathsport

Deathsport

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gamera 2: Attack of the Legion

Gamera 2: Attack of the Legion

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gamera: Super Monster

Gamera: Super Monster

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gamera vs. Zigra

Gamera vs. Zigra

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gamera vs. Jiger

Gamera vs. Jiger

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gamera vs. Guiron

Gamera vs. Guiron

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gamera vs. Viras

Gamera vs. Viras

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gamera vs. Gyaos

Gamera vs. Gyaos

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Gamera vs. Barugon

Gamera vs. Barugon

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry