Shane has logged 32 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Raven

The Raven

1935
×
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
Read the review Edit this entry  
26
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hooper

Hooper

1978
×
Edit this entry  
24
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
Read the review Edit this entry  
19
Nichols and May: Take Two

Nichols and May: Take Two

1996
×
Read the review Edit this entry  
17
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Lamb

Lamb

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
House of Wax

House of Wax

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
Edit this entry  
10
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
Read the review Edit this entry  
03
Sapphire

Sapphire

1959
×
Edit this entry  
01
Beat Girl

Beat Girl

1960
×
Read the review Edit this entry