Jacob has logged 53 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carriers

Carriers

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Retreat

Retreat

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Father of the Bride Part II

Father of the Bride Part II

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Climax

Climax

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry