Jacob has logged 118 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scarface

Scarface

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love Me Tonight

Love Me Tonight

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boudu Saved from Drowning

Boudu Saved from Drowning

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Music Box

The Music Box

1932
×
Read the review Edit this entry  
28
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Me and My Gal

Me and My Gal

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dracula

Dracula

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tabu

Tabu

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Le Million

Le Million

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cimarron

Cimarron

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Limite

Limite

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
À Nous la Liberté

À Nous la Liberté

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Earth

Earth

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Storm Over Asia

Storm Over Asia

1928
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Jazz Singer

The Jazz Singer

1927
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry