Jacob has logged 85 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Detour

Detour

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
Read the review Edit this entry  
30
Wavelength

Wavelength

1967
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
Read the review Edit this entry  
30
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Rounders

Rounders

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
San Pietro

San Pietro

1945
×
Read the review Edit this entry  
24
Henry V

Henry V

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Project A: Part II

Project A: Part II

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Project A

Project A

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Book of Eli

The Book of Eli

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Man in Grey

The Man in Grey

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry