• You Can't Take It with You

    ★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★½

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★

  • Olympia Part Two: Festival of Beauty

  • Jezebel

    ★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Olympia Part One: Festival of the Nations

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★

  • The Awful Truth

    ★★★

  • The Life of Emile Zola

    ★★★

  • Stella Dallas

    ★★★½

  • Grand Illusion

    ★★★½

  • Captains Courageous

    ★★★★

  • Make Way for Tomorrow

    ★★★½

  • Pépé le Moko

    ★★★

  • You Only Live Once

    ★★½

  • Song at Midnight

    ★★★

  • Camille

    ★★½

  • Sabotage

    ★★★

  • The Story of a Cheat

    ★★★½

  • Dodsworth

    ★★½

  • My Man Godfrey

    ★★★½

  • Swing Time

    ★★½

  • Redes

    ★★★

  • A Day in the Country

    ★★★

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★

  • The Great Ziegfeld

    ★★½

  • Things to Come

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • Captain Blood

    ★★★

  • Mutiny on the Bounty

    ★★★½

  • A Night at the Opera

    ★★★½

  • Peter Ibbetson

    ★★★

  • Top Hat

    ★★★

  • The 39 Steps

    ★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★½

  • Triumph of the Will

  • The Goddess

    ★★★½

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • It's a Gift

    ★★

  • Judge Priest

    ★★

  • Dames

    ★★½

  • The Thin Man

    ★★★★

  • The Scarlet Empress

    ★★½

  • The Black Cat

    ★★

  • Twentieth Century

    ★★½

  • L'Atalante

    ★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • Sons of the Desert

    ★★

  • Queen Christina

    ★★½

  • Land Without Bread

  • Duck Soup

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Footlight Parade

    ★★★

  • Gold Diggers of 1933

    ★★★★

  • The Testament of Dr. Mabuse

    ★★★★

  • Zero for Conduct

    ★★

  • King Kong

    ★★★½

  • 42nd Street

    ★★★★

  • She Done Him Wrong

    ★★★

  • Cavalcade

    ★★

  • The Bitter Tea of General Yen

    ★★½

  • Island of Lost Souls

    ★★★½

  • Me and My Gal

    ★★½

  • Boudu Saved from Drowning

    ★★

  • I Am a Fugitive from a Chain Gang

    ★★★½

  • Trouble in Paradise

    ★★★

  • The Old Dark House

    ★★½

  • Love Me Tonight

    ★★½

  • I Was Born, But...

    ★★★

  • Vampyr

    ★★★½

  • The Music Box