• The Living Daylights

    The Living Daylights

    ★★★

    Would have to agree with my LB buddy Sam on this one (although my rating is lower than his), this is an upgrade compared to the Roger Moore versions in terms of tone, story and overall character. No more silly action, a more serious approach to the story, no more painfully cheesy one-liners and finally a Bond who doesn’t sleep with every woman he sees (for the most part).

    My biggest complaint is... well... just like most Superhero films (besides…

  • I Am Cuba

    I Am Cuba

    ★★★

    Was quite surprised how much I enjoyed this due to its very propagandish subject matter but each story is dealt with immaculate cinematography that is absolutely breathtaking to gaze at. Many, many, many tracking shots that are just simply mesmerizing and truth be told, without the camera work, I’m not sure that I’d be as engaged into the story as I was, which brings me to what this film represents.

    As some of you may be aware, I do not…

  • Love Meetings

    Love Meetings

    It’s official, Pasolini is the biggest perv in cinematic history. He even creates a documentary asking random Italians personal questions involving, you guessed it; sex... and I sorta liked it. 

    I’m a simple guy, if I see someone holding a microphone, asking personal but interesting questions to a big group of interviewees with genuine smiles on their faces, I can’t help but to jump in with them as almost every interviewee in this film feels completely honest and human. That’s…

  • Simon of the Desert

    Simon of the Desert

    ★★★

    It’s funny, if I wasn’t so used to Luis Buñuel’s style, I would’ve rated this lower but since this is what he does and since I’ve seen so much of his work, I can’t help but respect him cause he has been around for a long long time and each film gives me a big laugh at the end of them. 

    Buñuel may be the master at religious satire, I don’t think it’s a question. He’s simply great at displaying…

  • Blood and Black Lace

    Blood and Black Lace

    ★★★½

    So this is how the anti-hero comic book character “Rorschach” got his drip. Very nice, indeed!

    If you don’t know, Mario Bava is an Italian, low-budget, horror film director who’s films are much more bigger in originality and in fun. He doesn’t need a big budget and I’m sure he would’ve never wanted one. Although I found his films before this a little too “generic” for my taste, I can’t say it for this one as I’m one of the…

  • The Naked Kiss

    The Naked Kiss

    ★★½

    Samuel Fuller is known for low-budget films with controversial themes, which allowed him to make a name for himself and surly became highly respected by many fans around his time. I myself have enjoyed his films before this one. I think they have a sense of uniqueness about them but unfortunately for The Naked Kiss, it’s a little too heavy on the melodrama and the story about a prostitute with a moral compass isn’t all that engaging. The acting is…

  • Band of Outsiders

    Band of Outsiders

    ★★½

    It takes an acquired taste to fully appreciate Godard’s films and it’s a taste I just don’t have. There’s a specific scene and apparently it’s the most referenced scene in today’s pop culture, that scene features the three main (unlikable) characters dancing. It was beautiful and it came out of nowhere, which makes it even more greater. Then Godard decides to show-off when he doesn’t need to. He plays his voice narrating over them as he speaks about the thoughts…

  • A Fistful of Dollars

    A Fistful of Dollars

    ★★★½

    Although I’ve never seen a Sergio Leone film, I have heard his name thrown around amongst the greats and blossomed Clint Eastwood’s legendary career. I like to believe I lack knowledge about who is who or what is what and when is when in the realm of cinema before the 90’s, which is why I took this list completing journey to catch up on some vintage films and see the innovators of the directors I cherish now in the modern…

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★

    Before I start, i would like to say that these are my personal opinions and if I offend anyone, I apologize but my opinion isn’t going to change but maybe how I express my opinion will, that’s if I receive constructive criticism. I also want to say, I’m not judging anyone who loves this movie, in fact more power to you all, I seriously wish I shared those feelings. With that said let’s begin. 

    Ex Lovers are a burdens, family…

  • Minions

    Minions

    ★★

    Despite how you view my rating, I’m quite surprised how much it didn’t annoy me because this is indeed completely pointless and simply mindless but again, I’m thoroughly pleased that this film wasn’t as awful as I thought it was going to be.

    I still have a soft spot for the cute minions even though I feel this film should’ve never been made but here I was, watching it with my daughter with a huge smile on her face as…

  • Inside Man

    Inside Man

    ★★★½

    Sometimes a simple crime can uncover the biggest crime and a sin will always be a sin no matter how big or small it is but it is human nature to compare which sin is worse and in Spike Lee’s Inside Man, he does a wonderful job at depicting that swift justice in which it is served in the midst of a perfect crime.

    Other than some cartoonish, stereotypical characters (the construction worker and the Albanian woman made me want…

  • A Shot in the Dark

    A Shot in the Dark

    ★★★

    My first Pink Panther experience (besides the one with Beyoncé) and what a relief this was to watch something that I could just sit back and engulf the silliness. This type of slapstick comedy and parody isn’t necessarily my favorite so I wasn’t expecting to love it but I also wasn’t expecting to enjoy it and it turns out that this had a couple gags that tickled the gut. 

    If you’re not familiar with the Pink Panther series then get…